Plánujete stavbu či rekonstrukci ve městě a domníváte se, že můžete chodník či silnici běžně využívat pouze pro sebe? Ať už na chodník postavíte lešení nebo na kousek silnice odkládáte část materiálu, potřebujete speciální povolení pro zábor veřejného prostranství. Toto povolení není snadné získat a kladné vyřízení vaší žádosti může trvat i několik týdnů. Pokud chcete věci uspíšit, najměte si specialistu, který veškeré nezbytné kroky podnikne za vás.
Specialisté na zábor veřejného prostranství
Pod pojmem veřejné prostranství si můžete představit jakoukoliv plochu, která patří obci a složí ke všeobecnému užívání. Nejčastěji se jedná o chodníky, silnice nebo jinou komunikaci. Může jít samozřejmě i o náměstí nebo třeba o pěší zónu. Povolení na zabrání veřejného prostranství potřebujete kdykoliv, když budete toto prostranství chtít nějak využívat pouze pro vaše potřeby.
Navíc nestačí celou věc pouze oznámit příslušným úřadům, ale je nutné předložit také situační plán, někdy i umístit dopravní značky a vše projednat s dotčenými orgány a vyžádat si jejich souhlas. To většinou stojí mnoho času a ten ne vždy máte k dispozici. Obzvlášť pokud se pro rekonstrukci nebo třeba pro stavbu předzahrádky rozhodnete na poslední chvíli.
Zařiďte si stavební zábor včas
Pro zábor veřejného prostranství oslovte specialisty ze zabory.cz, kteří pro vás připraví všechny potřebné dokumenty a vše za vás projednají s příslušnými orgány. Stačí je pouze vybavit příslušnou plnou mocí a oni pro vás zajistí veškerá povolení i prodloužení nebo zkrácení záboru v případě nečekaných změn.
Tato firma se specializuje na stavební zábory v hlavním městě, kde vám určitě nedoporučujeme snažit se celou věc obejít. Pak vám totiž hrozí správní řízení a vysoká finanční pokuta. Poplatky za samotný zábor také nejsou zrovna nízké. Za zábor zaplatíte poplatek městské části 10 Kč z jednoho metru čtverečného denně a nájemné až 20 Kč za metr čtvereční – zde už záleží na atraktivitě vybrané lokality. Se záměrem pronajmout si veřejné prostranství však neotálejte a zbytečně nečekejte, protože i ve spolupráci s externí firmou se zábor veřejného prostranství nezařídí ihned.
Zajištěním záboru a vyřízením všech povolení ještě celý proces nekončí. Po fyzickém ukončení záboru se musí zábor uvést do původního stavu, musí se odhlásit z evidence, dále se ukončí nájemní smlouva a protokolárně se pozemek předá zpět správci komunikace. V případě, že povrch vykazuje byť i pouze estetické změny, je nájemce povinen na své náklady uvést pozemek do původního stavu. Používání kartáčů a mýdlové vody je zcela běžná záležitost, a to i opakovaná.