3. řešení – Kvasná stanice pro vzorkovou výrobu nových druhů piva

3. řešení – Kvasná stanice pro vzorkovou výrobu nových druhů piva

Chce-li provozovatel minipivovaru udržet atraktivitu své nabídky a udržet si pozornost návštěvníků, nevyhne se pravidelné aktualizaci vyráběných druhů piva. Bez občasné obměny sortimentu nabízených značek a druhů piva by se z pivovarské restaurace stal podnik s nudnou nabídkou nápojů, který časem vyčerpá svůj potenciál. Proto by měl každý dobrý minipivovar, který to s dlouhodobou perspektivou úspěšného podniku myslí opravdu vážně, být vybavený zařízením pro vzorkovou výrobu nových druhů piva.pivo, tanky, pivovar

Nepříjemným faktem při vývoji nových pivních značek je skutečnost, že ne každé pivo se hned napoprvé povede a i k těm úspěšným novinkám si zákazník hledá cestu obvykle delší dobu. Nejprve je potřeba nabídnout novinky v sortimentu vedle osvědčených značek a smířit se s tím, že v prvních týdnech či měsících se nově vyráběného piva neprodá tolik, aby se vyplatilo vyrobit hned první várky v obvyklých objemech. Proto je velmi rozumné nové druhy piva vyrábět zpočátku raději v menších objemech, než pro jaké jsou dimenzovány hlavní kvasné a zrací tanky.

Toto může ovšem být problém u minipivovarů, které s výrobou vzorků a experimentováním hned od počátku nepočítaly. Nyní budou pravděpodobně vybavené jen velkými kvasnými a zracími tanky a chybí jim plně vybavené výrobní tanky s menším objemem. Jednoduché přidání dalších menších tanků do stávajícího systému pravděpodobně narazí na nedostatečnou kapacitu chladicího systému a systému regulace teplot. Nečekanou nepříjemností pak může být pokles účinnosti chlazení stávajících hlavních tanků a znehodnocení celé produkce. Další problém může nastat z hlediska legislativy, neboť není legální jednoduché přidání dalších výrobních tanků do stávajícího systému bez předchozího zpracování nebo úpravy projektové dokumentace, nadplánové práce chladírenských a elektrikářských odborníků. Je tedy každopádně potřeba počítat spíše s vyšší investicí do přidání dalších tanků pro výrobu vzorků nových druhů piva.

Úspěšně řeší tento problém tzv. FUIC (Fermentation unit with independent cooling) – kompaktní kvasná jednotka, vybavená vším potřebným pro řízené kvašení, zrání a stáčení piva nebo pivu podobných nápojů. Stanice je vybavená nezávislým chladicím systémem a soustavou pro měření a digitální regulaci teploty v jednotlivých tancích. Veškeré zařízení je namontováno na společném rámu, opatřeného kolečky. FUIC jednotku je tak možné snadno na vlastních kolečkách, u větších jednotek pak s pomocí paletového vozíku, dopravit na libovolné místo v pivovaru. Kompaktní zařízení se jednoduše připojí standardní vidlicí do elektrické zásuvky a je ihned připraveno k provozu.

FUIC jednotky se vyrábějí v provedení s jedním až čtyřmi cylindrokónickými tankyvolitelné velikosti podle potřeby zákazníka. Výbava tanků je standardní (plně dostačující většině pivovarských provozů) anebo nadstandardní dle přání zákazníka. Tanky lze vybavit například výškově nastavitelnou vypouštěcí armaturou, syticí svíčkou pro karbonizaci nápojů, stavoznaky apod. Kompaktní kapalinový chladič výkonově odpovídá objemu a počtu tanků, s ohledem na předpokládané teplotní podmínky v pivovaru. Navíc je chladič nezávislý na chladicím systému pivovaru a nezatěžuje takto kapacitu stávajícího chladiče ostatních tanků.

FUIC jednotky lze samozřejmě využít také jako plnohodnotnou náhradu běžných kvasných a zracích tanků. Výhodou sestavení kvasného bloku pivovaru z FUIC jednotek je především skutečnost, že provozovatel nemusí dopředu myslet na cílovou výrobní kapacitu pivovaru a instalovat zbytečně výkonnou chladicí soustavu, která by dlouhodobě pracovala s nadbytečným výkonem. Stejně tak se nemusí zabývat plánováním rozmístění kvasné technologie, protože FUIC jednotky lze kdykoli přemístit podle aktuální potřeby.

Videoukázka zařízení: https://youtu.be/2UY9_9O0lvU

Více informací o výrobku: http://www.ceskeminipivovary.cz/inovativni-reseni/breworx-fuic/

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient