Cukrovka se nevyhýbá ani dětem

Proto se cukrovka 1. typu se také nepřesně nazývá cukrovka dětí a mladistvých, neboť se může vyskytnout kdykoliv až do věku 35 let. U dětí je však její výskyt nejčastější mezi deseti a šestnácti lety.

Zatímco cukrovka 2. typu je zvládnutelná dietou, cukrovka 1. typu se neobejde bez pravidelného měření hladiny cukru v krvi (k tomu se používají k tomu určené testovací sady a glukometry) a dodávání inzulinu injekční formou. Proto se cukrovka 1. typu také také nazývá cukrovka závislá na inzulínu (diabetes inzulín dependentní).

Cukrovka a dědičnost

Cukrovka 1. typu u dětí často bývá dědičná. Vědci se domnívají, že se jedná o následek reakce náchylného dětského imunitního systému na virovou infekci, která poškodí slinivku břišní a ta přestane produkovat inzulin. Ten tělu přitom pomáhá vstřebávat glukózu.

Co se děje bez inzulinu?

Bez inzulinu dosahuje hladina cukru abnormálně vysokých hodnot. Ledviny nedokážou nadbytečný cukr zpětně resorbovat a do moči se dostává vysoké množství vody a cukru. Proto je hlavním znakem diabetu nadměrné močení. A s ním spojená nadměrná žízeň.

Cukrovka příznaky

Dítě má také stále hlad, protože jeho tělo spotřebovává větší množství energie. I přes zvýšenou chuť k jídlu ale ubývá na váze, hubne a celkově se necítí dobře. Některé děti také trpí nevolností a zvracením. Pokud se nemoc neléčí a dítě nepije dostatečné množství vody, dochází k dehydrataci. V těle stoupají hladiny kyselin, což se projevuje zmateností a změnami vědomí. Není-li včas zahájena léčba, upadne dítě do diabetického kómatu.

Držte nemoc pod kontrolou

Tomu je samozřejmě možné se vyhnout včasnou diagnostikou a nasazením léčby v podobě zmíněných inzulinových injekcí (v případě cukrovky 1.typu). A dodržováním speciálního režimu. Zpočátku inzulinové injekce dítěti podávají rodiče, zhruba od 11 let si je jsou schopny podávat sami. Není to nic těžkého ani bolestivého. Dobrou zprávou je, že při dodržování všech nezbytných opatření, je možné cukrovku udržovat pod kontrolou a v podstatě žít plnohodnotný život.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient