Maskování jizev – možnosti a způsoby

Jizvy nejsou nic, po čem by člověk nějak toužil. Když už k nim ale z nějakého důvodu přijdeme, existuje několik ověřených způsobů maskování jizev. Jak můžeme tuto vadu na kráse viditelně vylepšit, případně úplně odstranit?

Kůže je náš největší orgán, pokrývá zhruba 2 m těla dospělého člověka, v průměru má okolo 3,6 kg. Je extrémně jemná a citlivá. Pokud bychom ji přirovnali k velkému kusu hedvábné látky, měla by dosti podobné vlastnosti. Každý invazivní zásah se na naší kůži podepíše – ať už se jedná o malý škrábanec, popálení, nemoc či řez.

V průběhu hojení začne se v každé ráně začne tvořit protein zvaný kolagen, který má za úkol poškozené místo zacelit. Pokud je taková plocha velká, může se na jejím povrchu z nahromaděného kolagenu vytvořit jizva. A ta je z pohledu dermatologa jedním z nejsložitějších problémů co se léčby týče.

Druhy jizev

  • Hypertrofické

Vznikají v důsledku operace či operace, jsou vystouplé nad okolní pokožku, a to po celé délce rány

  • Atrofické

Jsou opakem výše uvedených, tvoří důlek nebo vpadlou plochu (např. po akné)

  • Keloidní

Podobně jako hypertrofické, i ony jsou vystouplé a hmatatelné, přesahují ale velikost rány

Kromě toho, že jizvy mohou na kůži vytvářet deformity, bývá problém i to, že časem blednou a jsou patrné tím, že oproti přirozené barvě pokožky vytvářejí na první pohled viditelné světlejší plochy. To platí i pro jizvy ploché a nijak nevystupující.

Možnosti léčby jizev

1. Léčba kosmeticko-dermatologická

Gely a masti

Všeobecně platí, že čím dříve se o jizvu začnete starat, tím lépe. Na čerstvé vady na kráse je dobré hned od začátku aplikovat:

  • gely s extraktem z cibule,
  • silikonové gely či náplasti.

Podporují rychlost hojení a dobré prokrvení, které je základem prevence vzniku hypertrofické nebo keloidní jizvy. Výhodou je absence vedlejších účinků a to, že se ve většině případů dají volně koupit v lékárně. Jaké budou vhodné, to vám poradí odborník.

I když se hodně mluví o několika dalších přírodních cestách léčby jizev (např. olivový olej, aloe vera apod.), existuje jen velmi málo potvrzených úspěšných výsledků.

Laser

Různé druhy laserů pomáhají kůži vyrovnat a redukovat případné zarudnutí. Jizva nicméně nikdy nezmizí, možné je pouze zlepšit její vzhled tak, že je méně vidět. Léčba laserem trvá většinou několik měsíců. Na léčbu musíte docházet pravidelně a první výsledky začnete vnímat teprve po několika aplikacích. V závislosti na velikosti jizvy je většinou dosti nákladná.

Permanentní make-up neboli mikropigmentace

Pokud ji provede skutečný odborník, výsledek se dostaví rychle a jizvu dokáže skrýt velmi dobře. Člověk, který mikropigmentaci provádí, v podstatě malými jehličkami do kůže vpravuje takovou barvu, která přesně odpovídá odstínu okolní (původní) kůže. Jde tedy o jakousi kamufláž, která sjednotí světlejší plochu jizvy s okolím.

Je vhodná především pro jizvy, které jsou světlé, příliš nevyčnívají a ani nejsou hluboce vpadlé. U červených a fialových typů ale existují možnosti korekce mikropigmentací také. Odborník vám může poradit nejprve jizvu upravit tzv. suchou jehlou, teprve potom aplikovat barvu. Podmínkou u všech těchto zákroků je, že rána už musí být perfektně zhojená, což bývá minimálně 6 měsíců od incidentu.

Injekce

V případě hypertrofických nebo keloidních jizev se lékař může rozhodnout pokusit se o jejich redukci pomocí injekcí obsahující kortikoidy. Tato látka podporuje zploštění a vyrovnání kůže.

2. Chirurgická léčba

Léčba jizev, které jsou velké, hluboké a na korekci velmi komplikované, může zahrnovat tyto způsoby:

  • Excize – vyříznutí a opětovné sešití
  • Štěpování – přenesení kůže z jiné části těla na poškozenou plochu, používá se hlavně u popálenin.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv z cest úpravy vašich památek na úraz či zdravotní problémy, vždy a pro všechny platí základní pravidlo: bez ochrany před slunečním zářením se neobejdete. Každou jizvy musíte před sluncem dobře skrývat a v každém případě používat krém s nejvyšším možných ochranným faktorem – tj. SPF 50+.

Jaký je váš názor na jizvy? Nechali byste je už raději být, nebo byste byli ochotni nechat si provést nějaký další zásah? Váš názor nás zajímá, napište nám ho prosím do komentářů!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient