Krajská zdravotní, a. s., chce pro ústecký region kardiochirurgii

Z dosavadního „Centra vysoce specializované kardiovaskulární péče“ na status „Centrum komplexní kardiovaskulární péče“ chce pro Kardiologickou kliniku Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem rozšířit Krajská zdravotní, a. s. Z proklamovaného záměru přistoupila společnost, jejímž zakladatelem a jediným vlastníkem je Ústecký kraj, v roce 2016 k prvnímu kroku. Představenstvo akciové společnosti rozhodlo o podání iniciální žádosti o získání statusu k rukám ministra zdravotnictví.

Centrum komplexní kardiovaskulární péče

„V ústecké Masarykově nemocnici úspěšně funguje kardiologická klinika, ale chybí zde kardiochirurgické pracoviště. Tým z naší kliniky provádí na špičkové úrovni téměř všechny perkutánní operace. Intervenční kardiologii je určitě nutné kardiochirurgií doplnit. Na rozdíl od zbytku republiky není kardiochirurgické pracoviště na území Ústeckého kraje, ani na území sousedních krajů Libereckého a Karlovarského. Proto jsme k rukám ministra zdravotnictví podali iniciální žádost o rozšíření statusu na Centrum komplexní kardiovaskulární péče a zahájili přípravné práce na realizaci projektu na vybudování kardiochirurgie a nejen s ní související rozvoj operačních sálů,“ vysvětlil Ing. Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s.

„Jsme nyní jediné centrum v republice, které nemá kardiochirurgii, ale dělá téměř veškeré perkutánní výkony. Máme oddělení intervenční kardiologie, kde provádíme operační zákroky na srdci šetrnou metodou přes tepny, třeba v třísle nebo na zápěstí. Občas se stane, že někteří nemocní, kteří vyžadují operaci opravdu akutně, do Prahy nedojedou. Kdyby tady byla kardiochirurgie, každý rok by zbytečně nezemřelo pět až deset pacientů z Ústeckého kraje,“ říká přednosta Kardiologické kliniky Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., prof. MUDr. Pavel Červinka, Ph.D., FESC, FSCAI. Podle jeho slov jsou pro kardiochirurgii potřeba dva operační sály, jednotka intenzivní péče a zhruba 20 lůžek pro pacienty. Na tři předpokládaná místa kardiochirurgů, jak se profesor Červinka již dříve v médiích vyjádřil, zájemci jsou.

O tom, že Kardiologická klinika Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., dlouhodobě patří ve svém zaměření mezi špičková pracoviště v České republice, svědčí mimo jiné i nedávný úspěch týmu profesora Červinky, který jako první v Česku provedl současný zákrok na dvou srdečních chlopních. Šlo o využití jednak výkonu TAVI, což je perkutánní léčba, tedy přes kůži, v tomto případě přes tříslo náhrada aortální chlopně pro významné zúžení, a výkon MitraClip, což je perkutánní léčba nedomykavosti mitrální chlopně. Každý z obou výkonů je sám o sobě velmi náročný a u jednoho pacienta se prakticky oba zákroky neprovádějí.

Krajská zdravotní, a. s.

je se svými šesti tisíci sedmi sty zaměstnanci jedním z největších poskytovatelů zdravotní péče v České republice a největším zaměstnavatelem v Ústeckém kraji. V loňském roce měla společnost obrat 6 miliard korun, při kladném hospodaření. S ohledem na geografické rozmístění v regionu tvoří nemocnice Krajské zdravotní jednu páteřní osu zdravotnických zařízení pro celý Ústecký kraj, který prostřednictvím Krajské zdravotní, a. s., spravuje pět nemocnic – v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově včetně několika specializovaných pracovišť v dalších lokalitách Ústeckého kraje.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient