Zatímco nezaměstnanost v Evropě klesá, mzdy v průmyslu se vyrovnávají

Zatímco nezaměstnanost v Evropě klesá, mzdy v průmyslu se vyrovnávají

Od roku 2010 klesla nezaměstnanost v České republice o 46,8 %, na Slovensku a v Polsku byl zaznamenán pokles o 34 %. V průmyslovém sektoru přitom dochází k vyrovnávání rozdílů mezi průměrnými mzdami. Statistiky o těchto ukazatelích, stejně jako i další informace o pracovních trzích v evropských krajinách, přináší publikace Aktuální situace na pracovních trzích v evropském prostoru, kterou připravila personální agentura Express People.1469028290_1[1]

„Dokument nabízí komplexní pohled na aktuální poměry na trzích práce v evropských zemích mezi roky 2010 až 2016. Zvláště se věnuje zemím, kde personální agentura působí, tedy Slovensku, Česku, Polsku, Rumunsku, Bulharsku, Ukrajině, Maďarsku a Srbsku,“ říká o obsahu dokumentu CEO Express People Peter Dosedla.

Analytici agentury připravili informace o minimálních a průměrných mzdách v těchto zemích, počtu nezaměstnaných a míře nezaměstnanosti. Například se v ní dočteme, že v uvedených zemích klesl počet nezaměstnaných od roku 2010 o 1 511 000 lidí. Nejzřetelnější nárůst minimální mzdy, až o 75 %, za dané období proběhl v Bulharsku. Minimální mzda nejméně narostla v ČR, jen o 17,6 %.

„V naší studii se snažíme načrtnout trendy migrace pracovních sil z nových destinací, ale i porovnání nejsilnějších evropských ekonomik, které lákají migrující pracovní síly ze slabších pracovních trhů. Trendově se dá konstatovat, že slabší pracovní trhy budou vykazovat stejně znaky – klesající nezaměstnanost a rostoucí mzdy, jako krajiny, které vykazují rekordní čísla v těchto parametrech,“ dodává Dosedla.

Tato tendence je viditelná i na vývoji průměrné výše mzdy v průmyslu. Současný průměr v České republice představuje 975 €, na Slovensku 978 € a v Polsku 950 €. V roce 2010 přitom byla průměrná mzda v průmyslu v ČR 934 €, zatímco na Slovensku si zaměstnanci v průmyslovém odvětví vydělali 794 € a v Polsku 788 €.

Pro celistvost zahrnuje publikace i informace o vývoji pracovních trhů v zemích západní Evropy a kurzech měn uvedených zemí vůči české koruně.

Publikace Aktuální situace na pracovních trzích v evropském prostoru je dostupná na internetových stránkách www.express-people.cz/publication/pracovnitrhyvevrope.

O společnosti:

Express People je personální agentura působící na trhu od roku 1998. Působí v České republice, na Slovensku, v Rumunsku a v Polsku a momentálně zaměstnává 3000 zaměstnanců. Společnost je expertem na nábor nízce kvalifikované pracovní síly pro výrobní sektor, především pro automotive, logistiku a elektrotechnickou výrobu. Agentura se specializuje na delivery temporary staffing, tedy personální leasing zahraničních zaměstnanců nejčastěji z Rumunska, Polska a Ukrajiny. V rámci několika projektů úspěšně adaptovala zahraniční pracovní sílu z 0 na více než 300 zaměstnanců. Express People ve svých náborových aktivitách využívá vlastní pobočkovou síť ve čtyřech zemích, call centra, rozsáhlou interní databázi a nejmodernější marketingové a sales nástroje, stejně jako postupy pro aktivní oslovování kandidátů.

http://www.ceskenoviny.cz/.filedefault/1469028380_Aktualnisituacenapracovnichtrzichvevropskemprostoru.pdf

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient